Üzüm Ağacı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Üzüm Ağacı Türleri ve Özellikleri

Üzüm ağacı, Yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve çeşitlerindendir. Tarihçesi milattan önce beş bin yılına kadar uzanmaktadır. Asıl vatanı Anadolu'yu da içine kapsayan Küçük Asya denilen Kafkasya'yı da içine alan bölgedir. Bu nedenden Anadolu, eski ve köklü bir bağcılık kültürüne sahip bir bölgedir. On binin üzerinde üzüm çeşidi bulunduğu bilinmektedir. Bu rakam Anadolu'da bin iki yüze kadar ulaşabilmektedir.

Türkiye asmanın orta noktası olup, dünya üzerinde yetiştirmeye en elverişli toprak özelliğini bulundurmaktadır. Ülkemizde Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri üzüm üretimi bakımından elverişli bölgelerdir. Bu türlerden oluşturulmuş Milli Koleksiyon Bağı Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünde yer almaktadır. Bunların elli veya altmış civarında ekonomik üretimi yapılmaktadır.

Asma bitkisinin öneminden söz edecek olursak vatanımızda ihraç edilen ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Asma meyvesinin yani diğer adı üzümün besin değeri oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalarda üzümün besin değeri A, B, B2 VE C vitamini bakımından zengin olduğuna rastlanmıştır. Üzüm ağacının meyvesi olan üzüm sofralık tüketim dışında; kurutmalık, şaraplık, şıralık konservelik ve sirkelik olarak da tüketildiğinden yılın her ayında beslenmede kullanılmaktadır. Aynı zamanda üzüm ağacının yaprağından da faydalanılmaktadır. Üzüm yaprağı ihraç edilerek gelirde elde edilir. Ülkemizde yetişen en önemli üzüm çeşitleri: Sultani Çekirdeksiz üzüm, Çavuş, Ada Karası, Ak Üzüm, Bornova Misketi, Hamburg Misketi, Horozkarası, Müşküle, Misket, Öküzgözü, Boğaz kere ve Kalecik Karası gibi olarak bilinen türlerin başında gelmektedir.

Üzümün Faydaları: Üzüm, yüksek derecede şeker içerdiği için, kalori bakımından değeri yüksek bir meyve türüdür. Aynı zamanda mineral maddelerden kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir bakımından zengin olduğu gibi bazı vitaminler (A, B1, B2, Niacin ve C vitaminleri) bakımından da önemli bir kaynak besin olarak kabul edilebilir. Fakat üzümün beslenme değerini oluşturan maddelerin özellikleri ve miktarı, taze veya işleme sonucunda ulaştığı mamul ürüne bağlı olarak değişmektedir. Yaş üzüm ile kıyaslandığında, kuru üzüm ve pekmez daha az miktarda su içerdiğinden yüksek kalorili oldukları bilinmektedir. Demir ve kalsiyum mineralleri bakımından değerlerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Kurutma ve üzüm suyuna işleme sırasında, özellikle A ve C vitaminlerinde önemli kayıplar olduğu tahmin edilmektedir. Verilen besin değerleri ile ilişkili olarak üzüm, birkaç karaciğer hastalıkları ile kansızlığın tedavisinde oldukça etkili olduğu söylenmektedir. Yüksek tansiyonu kontrol altında ve dengeli tutar. Aynı zamanda içerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden böbrek ve bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler, kanın temizlenmesine ciddi anlamda yardımcı olur. Yüksek kalori içermesine rağmen, çok düşük miktarlarda yağ ve protein içerdiğinden diyet içinde doktorlar tarafından tavsiye edilen bir besindir.

Üzüm ağacının başlıca faydaları: Vücuda kuvvet verir. İshali keser. Sarılığa karşı faydalıdır. Toplar damarları güçlendirici etkiye sahip olan asma yaprakları şişmelerde, varis ve hemoroitte faydalı olmasının yanında rahim kanalları kanamalarını da durdurmaya yardımcı olur. Gerek asma yaprağı gerekse kuru üzüm hafızayı güçlendirmekte etkilidir.

Üzüm Ağacı Yorumları

soru

Köklem

24 Nisan 2024 Çarşamba

Benimde bahçemin farklı farklı noktalarında birçok üzüm ağacı var. Üzüm salkımları olmaya başlıyor üzümler tam sulanmaya başladığında çatlaklar oluşuyor ve bu şekilde üzümler kurumaya başlıyor. Her yıl aynısı olduğu için mantar ilacı aldım kullanıyorum üzümlerde ama faydasını göremiyorum ne yapabilirim.

Cevap yaz
cevap

Admin

24 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba Köklem,

Üzüm bağınızda yaşadığınız sorunu anlıyorum ve oldukça can sıkıcı olmalı. Üzümlerde çatlakların oluşmasının birkaç nedeni olabilir. Bunlardan biri düzensiz sulamadır. Uzun süre kurak kaldıktan sonra aniden yoğun sulama yapılması, üzümlerin hızlı bir şekilde suyu emmesine ve çatlamasına neden olabilir. Sulama düzeninizi gözden geçirebilirsiniz, daha dengeli ve düzenli sulama yaparak bu durumu kontrol altına almayı deneyebilirsiniz.

Bir diğer olasılık, üzüm bitkilerinizin besin eksikliğidir. Toprağınızın besin değerlerini analiz ettirip, eksik olan mineralleri tamamlamak için uygun gübrelemeyi yapabilirsiniz. Ayrıca, mantar ilacı kullanmanıza rağmen sorunun devam etmesi, ilacın etkili olmadığı ya da doğru şekilde uygulanmadığı anlamına gelebilir. İlacı doğru zamanlarda ve talimatlara uygun şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Son olarak, bölgenizdeki ziraat mühendislerinden veya tarım danışmanlarından profesyonel yardım almanız, sorunun kesin nedenini belirleyip doğru çözümü bulmanız açısından faydalı olabilir.

Kolaylıklar dilerim,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ağaç Kökü Özellikleri

Ağaç Kökü Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Süs Eriği Türleri ve Ağacının Özellikleri

Süs Eriği Türleri ve Ağacının Özellikleri

Fuji Elma Türleri ve Özellikleri

Fuji Elma Türleri ve Özellikleri

Ağaç Yılanı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Yılanı Türleri ve Özellikleri

Egzotik Ağaçlar Nelerdir ve Ülkemizde Yetişir  mi?

Egzotik Ağaçlar Nelerdir ve Ülkemizde Yetişir mi?

Çınar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Çınar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Karabiber Ağacı Türleri ve Özellikleri

Karabiber Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ceviz Budama Nasıl Yapılır?

Ceviz Budama Nasıl Yapılır?

Güncel

Mimoza Ağacı Türleri ve Özellikleri

Mimoza Ağacı Türleri ve Özellikleri

Manolya Ağacı Türleri ve Özellikleri

Manolya Ağacı Türleri ve Özellikleri

Muşmula Türleri ve Özellikleri

Muşmula Türleri ve Özellikleri

Ağaçların Yararları Nelerdir?

Ağaçların Yararları Nelerdir?

Dut Ağacı Türleri ve Özellikleri

Dut Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kaju Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kaju Ağacı Türleri ve Özellikleri

Zakkum Ağacı Türleri ve Özellikleri

Zakkum Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6