Kuru Ağaç Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kuru Ağaç Türleri ve Özellikleri

Kuru ağaç ve nebatlar birtakım durumlarda oldukça iyi bakılmasına nazaran kuruyup, cansızlaşabilmektedir. Bunun sebebi her ağaç ve çiçek türünün yapısına göre ayrı bir hizmet istemesidir. Ağaçların canlanıp yenilenebilmesi amaçlı birtakım önlemler alınmalıdır.

Ağaç bakımı yapıyor ancak ağacınızı kuru buluyorsanız öncelikle yapmanız gerekli olan, ağacın rahatsızlığının teşhisini koymaktır. Bu süreç içinde yetiştirmekte olduğunuz ağacın neden kuruduğunu dikkatli bir biçimde gözlemleyin. Ağaç kurumasının sebepleri içinde sulama düzeni, havada meydana gelen sıcaklığı ve ağacın güneş ışığını görme açısı bulunmaktadır. Bu hususlara tedbir alarak ağacınızın kurumasını önleyebilir veya kuruyan ağacınızı yine canlandırabilirsiniz. Bahçe ve ağaç bakımında kullanılan ve malum en yaygın yol kuru ağacın daha çok sulanması gerektiği bilgisidir. Bu durum ağacın yine canlanmasını sağlamayacağı benzeri ağacın tamamı ile çürümesine sürükleyebilir. Birçok ağaç türü toprağın suya doymamış halini yani rutubetli yapısını sevmektedir. Bundan ötürü ağaçların üst bölümünü rutubetli tutacak biçimde sulamak doğru bir yöntemdir. Ağaçların dibinde çok su bırakmak da ağacın ömrünü kısaltabilmektedir. Su seviyesini itinalı bir oranda bırakmamak gerekmektedir. Evlerinizde veya bahçelerinizde özenle sulayıp büyüttüğünüz saksı çiçekleri ve ağaçlarınızın bir gün soluk çiçekleri ve yapraklarını döktüğünü gördünüz. Ancak itinalı olarak bakımını yaptığınız bitkilerin neden bu duruma geldiğini kavramakta zorluk çekiyorsunuz. Saksı çiçekleri ve ağaçlar çeşitlerine ve yer aldıkları ortama göre çeşitli şekillerde bir bakıma gereksinim duyarlar. Bu nedenle onların dilinden anlamak ve isteklerini kavramak gerekir. İşte tam da bu noktada kurumuş ağaçlarınızı ve saksı bitkilerinizi yine canlandırmak amaçlı birkaç ipucu sizlere çok destekçi olacak.
 • Hastalığın teşhisini koyun. Yetiştirdiğiniz ağacın veya saksı bitkisinin neden kurumaya başladığını gözlemleyin. Sıkıntı sulama düzeni, hararet, güneşin geliş açısı olabilir. Bu noktalar üstünde yoğunlaşarak yanlış noktayı bulmanız sizi çözüme bir adım yaklaştırır.[mam][mom]
 • Toprağı havalandırın. Hangi tür olursa olsun çiçeklerin ve ağaçların yetiştirildiği toprağın itinalı olarak havalandırılması ve suyu oldukça iyi süzdüren bir karışımdan oluşması gerekir. Bu yüzden hangi bitkiyi veya ağaç türünü yetiştiriyorsanız onun gereksinim duyduğu toprak karışımını öğrenin ve kurumuş bitkinizi hayata geriye döndürün.
 • Bitkiyi fazla sulamayın. Natürel bir refleks olarak bitkinin kurumuş meydana geldiğini görünce sulamaya yöneliriz. Daha çok suladıkça canlanacağını tahmin etmek benzeri bir hataya düştüğümüz de bir hakikat. Birçok ağaç ve çiçek türleri toprağı suya doymamış rutubetli ortamlarda yetişmeyi sever. Bu yüzden bitkinin yer aldığı toprağın üst bölgesi belli belirsiz rutubetli olacak biçimde sulayın ve altta biriken fazla suyu bitkinin emmesine müsaade vermeyin.
 • Sağlıklı bölümleri kurtarın. Şayet ağacınız veya saksı bitkiniz kurtarılamayacak denli kuruysa ve yalnızca birkaç dayanıklı dala sahipse öyleyse kalan dalları değişmez ve güzel bir toprak karışımına dikin. İlk haftalarda diktiğiniz yeni bitkiyi azar azar sulayın ve canlanmasına destekçi olun ki bu bitkinizin kökleri diğerinden daha dayanıklı olsun.
 • Güneş meydan ortamları değerlendirin. Ağacınız veya saksı çiçeğiniz doğrudan çokça güneş ışığını aldığında kuruyabileceği benzeri birtakım türlerde tersi de kurumaya neden olabilir. Şayet ağacınız gölgelikli bir bölgedeyse güneşi alabilen bir yere taşıyın, kurumuş dallarını değişmez, ağır ağır sulamaya başlayın. Neticede daha önceki sağlığına kavuşan görkemli bir ağaca veya çiçeğe sahip olabilirsiniz.

Kuru Ağaç Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Üzüm Ağacı Türleri ve Özellikleri

Üzüm Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ağaç Kabuğu Türleri ve Özellikleri

Ağaç Kabuğu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Nareepol Ağacı Türleri ve Özellikleri

Nareepol Ağacı Türleri ve Özellikleri

Jakaranda Türleri ve Özellikleri

Jakaranda Türleri ve Özellikleri

Palmiye Ağacı Türleri ve Özellikleri

Palmiye Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Budama Mevsimi Ne Zamandır?

Ağaç Budama Mevsimi Ne Zamandır?

Taflan Ağacı Türleri ve Özellikleri

Taflan Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kuru Ağaç Türleri ve Özellikleri

Kuru Ağaç Türleri ve Özellikleri

Dut Ağacı Türleri ve Özellikleri

Dut Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6