Lavanta Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Lavanta Türleri ve Özellikleri

Lavanta hem çok güzel kokan hem de çok güzel görünümlü bir çiçektir. Genellikle mor ve mavi renklerde Akdeniz ve çevresinde yetişen bu bitkiden pek çok şey üretilmektedir. En çok üretildiği şehir ise Isparta'dır. Lavanta yağı, lavanta kolonyası, lavanta çayı bunlardan sadece bazılarıdır. Özellikle temizlik maddeleri ve parfüm yapımında da yoğun olarak tercih edilmektedir. Yaklaşık olarak 20 çeşit lavanta yetişmektedir ve yaz aylarında çiçek açmaktadırlar. Bu aylarda toplanan lavantalar daha uzun süre korunabilmek ve başka alanlarda da kullanılabilmektedir. Çok keskin bir kokusu olduğundan kurutulduğunda dahi bu kokusunu aylarca koruyabilmektedir. Fakat özellikle kokusunun ağır olması nedeniyle bazı insanlar tarafından pek de tercih edilmez.

Lavantanın faydaları ve kullanım alanları nelerdir?
 • Lavanta en güzel ve mutlu günlerimizde bunun hatırası olarak hazırlanan bebek şekerleri ve nikah şekerlerinde oldukça fazla kullanılmaktadır.
 • Lavanta kuruları süslü keselere konularak dolaplarınızdaki çamaşırların arasına konulduğunda dolabınızın ve çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını sağlayacaktır. Yine lavanta kokusu böceklenme ve güvelenmeden kurtulmak için de çok etkili bir yoldur. Hatta sıcak yaz aylarında rahatsızlık veren sivrisineklerden kurtulabilmek için zeytinyağı ile lavanta suyunu karıştırarak yatmadan önce vücudunuza sürerseniz bu koku sivrisineklerin sokmasına karşı sizleri koruyacaktır.
 • Lavanta suyunu banyo suyunun içerisine biraz damlatırsanız ter kokusundan kurtulursunuz. Ayrıca bebeklerin banyo suyuna koyarsanız onların rahatlamasını ve kolay uyku moduna geçmesini sağlamış olursunuz. Lavanta suyunu evde taze lavantayı kaynatarak elde edebilirsiniz. Ayrıca aktarlarda %100 doğal lavanta suyu satılmaktadır. Bunları da tercih edebilirsiniz.
 • Lavanta suyunu pamuğa birkaç damla damlatarak düzenli bir şekilde cildinizi temizlerseniz cildinizdeki yağ oranı dengelenir ve sivilce oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Bunun için lavanta toniği hazırlayabilirsiniz. Taze lavantayı kaynatın, suyunu süzün ve cildinize uygulayın. Bu tonik ayrıca cilt hücrelerinin yenilenmesini de sağlar. Ayrıca lavanta yağı da kullanılabilir. Bunun için soğuk pres lavanta yağını tercih ederseniz daha doğal olur. Lavanta ekzama ve sedef gibi birtakım cilt hastalıları içinde çok faydalıdır.
 • Lavantanın kokusu ve ılık şekilde içilecek çayı iştahı açar. Ayrıca çayı hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemine oldukça faydalıdır. Yalnız lavanta çayını tüketirken kaynatmadan demleyerek hazırlamaya gayret edin ve bu şekilde tüketin.
 • Streslerden kaynaklanan baş ağrısını dindirir ve sakinlik verir. Bunun için birkaç damla lavanta yağını burun deliğinizin önüne sürün ve yağ ile alnınız ile bileklerinize masaj uygulayın.
 • Lavanta çayı mide ve bağırsaklardaki gazı ve şişkinlik hissini azaltır.
 • Lavanta çayı ayrıca sakinleştirdiğinden uykuya geçişi hızlandırır ve uykusuzluk sorunu yaşayanlar için güzel bir doğal ilaçtır. Bunun için de kuru ya da taze lavanta yaprağını demleyin ve yatmadan yaklaşık 45 dakika önce ılık olarak tüketin.
 • Böbrek rahatsızlığı ya da idrar yolu enfeksiyonu sıkıntısı yaşayanlar için düzenli olarak lavanta çayı içilmesi vücuttaki ödemin ve idrarın kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.
 • Karaciğer için oldukça faydalıdır. Özellikle karaciğerden kaynaklanan sarılık hastalıklarında çok faydalıdır.
 • Depresyon ve yorgunluğa oldukça iyi gelir.
 • Çocukların ateşinin düşürülmesinde çok faydalıdır.
 • Vücuda güç ve ferahlama sağlar.
 • Romatizmal hastalıklara iyi gelir. Bundan kaynaklanan ağrıları dindirir. Enfeksiyon oluşumunu önlediği için yara ve böcek sokmalarında yaranın üzerine uygularsanız mikrop kapmasının önüne geçmiş olursunuz.
 • Eğer saçlarınızın geç uzamasından yana dertli iseniz lavanta sayesinde saçlarınızın daha kısa sürede uzamasını sağlayabilirsiniz.
 • Hatta günümüzde tatlı olarak çok sevdiğimiz muhallebide bile aroma arttırıcı olarak kullanılmaktadır.
 • Evinizi ya da ofisinizi bu güzel kokan taze çiçeklerle süsleyebilirsiniz.
Lavantanın yan etkileri nelerdir?
 • Lavantanın sayısız pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak her bitkinin olduğu gibi lavantanın da birtakım yan etkileri bulunabilir. Bu nedenle tüketirken bilinçli davranmak ve aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Cilde doğrudan teması halinde bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara rastlanılmıştır. Bu yüzden alerjik bünyeye sahip insanların doğrudan ciltlerine temasından kaçınmalarında fayda bulunmaktadır. Cilt üzerindeki gözle görünen ayan etkileri tahriş, kaşınma ve kızarıklık şeklinde olabilir.
 • Eğer bildiğiniz bir alerjik durumunuz söz konusu değilse ağız yoluyla lavanta kullandığınızda bulantı, kusma gibi belirtiler baş gösterirse devam etmeyin ve doktorunuza danışın. Hamile ve emzirenlerin uzak durmasında fayda vardır.

Lavanta Yorumları

soru

Vatan

23 Nisan 2024 Salı

İyi günler ben bir şey merak ediyorum ve sormak istiyorum. Lavanta yağı, çiçeği vb. hangi hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkisel bir ilaçtır? Kremi ya da yağı yapılıp cilt veya yüz hastalıklarına tedavi,cilt yüz bakımı yapılabilir mi? Hoş kokusundan dolayı temizlik malzemelernde, sabunlarda, şampunlarda vs. kullanılıyor mu? İşte bunları merak ediyorum. Teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Pelit

23 Nisan 2024 Salı

Lavanta oldukça faydalı bir bitkidir. Cilt ve yüz bakımını rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer saçlarınız geç uzuyorsa saçlarınız içinde kullanabilirsiniz. Lavanta sabunlarda ve şampuanlarda en çok kullanılan çeşit olarak karşımıza çıkıyor. Hatta tatlılarımız da muhallebilerimiz de aroma arttırıcı olarak da kullanılıyor.

cevap

Barım

23 Nisan 2024 Salı

Lavanta cilt hastalığı olan sedef ve ekzamanın tedavisinde kullanılır.Ayrıca baş ağrısı,böbrek ve idrar enfeksiyonunda,çocuklarının ateşinin düşürülmesinde romatizma hastalıklarında sarılıkda,yaralarda kullanılır.Yüze uygulanan lavanta yağı veya toniği vilt hücrelerinin yenilenmesine,yağ dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.Temizlik malzemelerinde ve parfümlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaban Mersini Ağacı Türleri ve Özellikleri

Yaban Mersini Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Kurdu Türleri ve Özellikleri

Ağaç Kurdu Türleri ve Özellikleri

Ahududu Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ahududu Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Nasıl Budanır Budama Şekilleri

Ağaç Nasıl Budanır Budama Şekilleri

Ağaç Yılanı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Yılanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ağaç Çileği Türleri ve Özellikleri

Ağaç Çileği Türleri ve Özellikleri

Güncel

Paulownia Ağacı Türleri ve Özellikleri

Paulownia Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Sedir Ağacı Türleri, Özellikleri ve Ekimi

Sedir Ağacı Türleri, Özellikleri ve Ekimi

Sabin Ardıcı Türleri ve Özellikleri

Sabin Ardıcı Türleri ve Özellikleri

Katalpa Ağacı Türleri ve Özellikleri

Katalpa Ağacı Türleri ve Özellikleri

Lavanta Türleri ve Özellikleri

Lavanta Türleri ve Özellikleri

Mersin Ağacı Türleri ve Özellikleri

Mersin Ağacı Türleri ve Özellikleri

Saksı Ağaçları Türleri ve Özellikleri

Saksı Ağaçları Türleri ve Özellikleri

Çitlembik Ağacı Türleri ve Özellikleri

Çitlembik Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6