Sabin Ardıcı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Sabin Ardıcı Türleri ve Özellikleri

Sabin ardıcı, ülkemizde genellikle görüntüsü nedeni ile yetiştirilen ve kullanılan bir ağaç türüdür. Oldukça yaygın olarak yetişen bu ağaç türü, çok yükseğe kadar uzamayan normal bir süs bitkisidir. Bu bitki daha önceden beri ülkemizde kullanılsa bile daha çok son zamanlarda insanların ilgisini çekmiştir. Günümüzde süs amacı ile birçok evin bahçesinde sabin ardıcı bulunmaktadır. Özellikle rahat yetişenn ve soğuğa dayanıklı olan bu bitki türünün ülkemizde yetişmesi mümkün olduğu için insanlar rahat bir şekilde yetiştirebilmektedir.

Sabin Ardıcı Nerelerde Kullanılır?
  1. Peyzaj: Sabin ardıcı bitkisinin sadece ülkemizde değil tüm dünyada en çok kullanıldığı alan peyzaj alanıdır. Özellikle belediyelerin refüjlere ve diğer yeşil alanlara bu bitkiyi kullanması hem dayanıklı bir bitki olması nedeni ile hem de güzel bir görüntüsü olması nedeni ile oldukça faydalı olmaktadır.
  2. Erozyon engelleme: Bazı bölgelerde erozyon riski yüksek olduğu için ağaçlandırma yapmak bu soruna çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu nedenle erozyon riski yüksek olan yerlere sabin ardıcı ekilmektedir. Bu şekilde doğaya da büyük katkıları bulunmaktadır.
  3. Yine sık kullanıldığı bir diğer alan ise tıptır. Sabin ardıcından üretilen ve elde edilen bazı sıvıların ilaç yapımında büyük katkısı bulunmaktadır. Bu sıvıların bazı organizmalar üzerinde zehirleyici etkisi bulunduğu için son derece büyük faydalar elde edilebilmektedir.
Sabin Ardıcının Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Sabin ardıcı, fiziksel olarak çok kolay ayırt edilebilecek bir bitkidir. Öyle ki boyu 1.5 metreyi aşmayan ve en fazla 1.5 metre olan bir bitkidir. Çam ağacına benzer yaprakları vardır ve genellikle gövdesi uzun değildir. Daha çok yere yakın yerlerden filizlenerek 1 metre yükselecek şekilde yatay olarak uzar. Gövdesi tamamen ince kabuklu olduğu için sabin ağacının oldukça hassas olduğunu söyleyebiliriz.

Sabin ardıcının yaprak dizilişi kiremitlere benzetilmiştir. Pul yapraklar da bulunan bu ağaç türünde dairesel bir yaprak dizilişi bulunmaktadır. Bu diziliş nedeni ile çok güzel bir görüntüsünün olduğunu söylemek mümkündür.

Sabin Ardıcı Nasıl Bir Ekolojide Yetişir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi sabin ardıcı, ülkemiz iklimine uygun ağaç türlerinden biridir. Sabin ardıcı daha çok ılıman iklimi sevse de soğuğa oldukça dayanıklı bir bitkidir. Bu bitki türü ışığı çok sever ve ışık arttıkça daha da canlanır. Bu nedenle ışık gören bir alana bu ağacı ekmeniz daha sağlıklı olur. Bunun yanında toprak konusunda da seçici olmadığını söyleyebiliriz. Ancak yine de en sevdiği toprak türü alkali topraklardır.

Sabin Ardıcı Nasıl Üretilir?

Sabin ardıcının üretimi farklı farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Bu yöntemlerden en çok verim alınanı tabi ki fidan olarak alınıp dikilmesidir. Ancak isteğinize bağlı olarak sabin ardıcı meyvesi olan kozalak içerisindeki tohumu da dikerek fidan elde edebilirsiniz. Bu biraz daha zamanınızı alacaktır. Ekim zamanına baktığımızda ise sonbahar ayları arasında yani ekim aylarında dikebilirsiniz. Toprak durumuna göre sulama işlemini yaparak yetiştirmelisiniz. Çok yıllık bir bitki olduğu için yıllarca varlığını koruyacaktır.

Sabin Ardıcı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lavanta Türleri ve Özellikleri

Lavanta Türleri ve Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Menengiç Ağacı Türleri ve Özellikleri

Menengiç Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kumkuat Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kumkuat Ağacı Türleri ve Özellikleri

Greyfurt Ağacı Türleri ve Özellikleri

Greyfurt Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sedir Ağacı Türleri, Özellikleri ve Ekimi

Sedir Ağacı Türleri, Özellikleri ve Ekimi

Kam Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kam Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ağaç Nasıl Budanır Budama Şekilleri

Ağaç Nasıl Budanır Budama Şekilleri

Güncel

Yaban Mersini Ağacı Türleri ve Özellikleri

Yaban Mersini Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6