Ağaç Kesimi Türleri ve Özellikleri
20 Haziran 2024

Ağaç Kesimi Türleri ve Özellikleri

Ağaç kesimi, doğanın korunması ve çağdaş ormancılığın doğal bir parçasıdır. Tek ağaçları ya da geniş bir orman sahasını kesmeyi planlarken, ormanda yaşamını sürdüren bitkileri ve hayvanları dikkate almak gereklidir. Ağaçları keserken, avcılar veya doğa severler gibi ormanın keyfini çıkaran kişileri de düşünmek önemlidir. Yoğun nüfuslu alanların yanında kesim yaparken özellikle dikkatli olunmalıdır. Ormanı kullanan bireyler, orman konusuna birkaç kuşağı içeren uzun vadeli bir perspektiften bakmalıdır. Orman, kıymetli odunları gelecekte de sağlamaya devam etmeli ve bitki ve hayvan habitatlarını sürdürmelidir.

Ağaç Kesimi Öncesi Bitki Örtüsünün Temizlenmesi

Ağacı bir engelle karşılaşmadan kesebilmek amacıyla, ağacın etrafını temizleyin. Ayrıca, planlanan kesme yönünü de temizleyin. Düşme yönünü belirlediğinizde, küçük ağaçlar, çalılar ya da dallar hattı engelleyebilir.

Geri Çekilme Yolu

Geri çekilme yolunuzdaki sizi engelleyen dalları ve küçük ağaçları ağacın arkasında her iki yönde ortalama 45° açıyla kesin. Zemindeki dalları ve diğer engelleri temizleyin.

Dal Budama

Dal budama, önünüze çıkan alçak dalları ve sürgünleri temizleyerek kesme işleminin daha güvenli olmasını sağlar.

En güvenli dal budama yöntemi, üstten aşağı doğru bir çekme zinciri (Kılavuzun alt tarafı) ile çalışmaktır. Güvenlik mesafesi: ağaç yüksekliğinin en az iki katı olmalıdır. Kesimden önce, kesmeyi amaçladığınız ağacın yüksekliğinin en az iki misli mesafede kimsenin bulunmadığından emin olun. Sizin ve iş arkadaşlarınızın, birbiriniz ve çevreden geçenler tarafından kolaylıkla görülebilmeniz için parlak renklerde ceketler ya da yelekler giymeniz gereklidir.

Ağaç Kesimini Planlayın

Ağacın yanına varmadan önce kesim işini planlamaya başlayın. Kesim yönüne karar verin. Rüzgâr yönü, rüzgâr kuvveti, eğim ve alanın etrafındaki diğer faktörler gibi kesimi etkileyebilecek çeşitli etkenlere dikkat edin.

Ağacı inceleyin. Çürüme, çatlaklar ya da diğer nedenlerle zarar görmüş mü? Ağaçtan ya da bitişik ağaçlardan kuru ya da kırık dalların düşme riski var mı? Ağaç bir yana eğik mi? Gelecekteki işleriniz açısından, ağaç hangi yönde kesilmeli?

Ağaç Ne Kadar Uzağa Düşebilir?

Binaların yanında ağaç kesimi yaparken hem ağacın kesme yönünün hem de ne kadar uzağa ulaşacağının kontrol edilmesi çok önemlidir. Bunun bir yolu, basit geometrik ilkeleri kullanmak ve zemin üzerinde eş kenarlı ve dik açılı bir üçgen oluşturmak ve ağaca, ağacın yüksekliği kadar uzaklıkta bir noktayı belirlemektir. Bu ilke, bir ahşap çubuk kullanılarak belirlenebilir. Çubuğu, gözünüze gelen uzaklığı çubuğun uzunluğuna eşit ve üçgenin iki kenarı arasındaki açı dik olacak şekilde tutun. Gözünüz, ideal model ağaç kütüğü ile aynı yükseklikte olmalıdır.

Mümkün Olduğunca Doğal Düşme Yönünde Kesim Yapın

Çoğu ağacın doğal bir düşme yönü vardır. Bu yön, ağacın yana yatışından, dalların biçiminden ve üzerindeki kar yükünden (karla kaplı dallar) etkilenir. Ağacın yatış yönünden emin değilseniz, ağaçtan biraz uzaklaşın ve bir su terazisi ile kontrol edin. Bir ağacı, doğal düşme yönünden farklı bir yöne düşmeye zorlamak bir dereceye kadar mümkündür, ancak bu durum her zaman riski artırır ve ekstra fiziksel çaba gerektirir. Doğru kesim yardımı aletlerinin yanı sıra bilgi, beceri ve deneyim gerektirir. Ölü ya da çürümüş ağaçlar gibi hassas keresteli ağaçlar, her zaman en kolay yöne kesilmelidir. Zeminin eğimi, rüzgâr yönü, havai ağaç kesimini etkileyen faktörlerdir.

Ekstra Bilgiler

Ağaç kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken diğer bazı önemli noktalar şunlardır:

  • Güvenlik ekipmanları kullanın: Kask, eldiven, bot ve gözlük gibi koruyucu ekipmanlar kullanarak kendinizi olası kazalardan koruyun.
  • Ağaç kesme tekniklerini öğrenin: Doğru teknikleri kullanarak hem işinizi kolaylaştırabilir hem de güvenliğinizi artırabilirsiniz.
  • Çevreye saygılı olun: Kesim sırasında çevredeki diğer bitki ve hayvanlara zarar vermemeye özen gösterin.

Ağaç Kesimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mürver Ağacı Türleri ve Özellikleri

Mürver Ağacı Türleri ve Özellikleri

Tetra Ağacı Türleri ve Özellikleri

Tetra Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kızılçam Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kızılçam Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Balı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Balı Türleri ve Özellikleri

Nazar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Nazar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Muz Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Muz Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

İncir Ağacı Türleri ve Özellikleri

İncir Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Sarıçam Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sarıçam Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6