Çit Mazısı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Çit Mazısı Türleri ve Özellikleri

Çit Mazısı; Çit mazısı genellikle bahçe süslemelerinde kullanılan bir ağaç türüdür. Dört mevsim boyunca yapraklarını hiç dökmemesi sebebi ile bahçe süslemelerinin vazgeçilmez ağaçlarından birisidir. Özellikle çevresi çit ile örülü alanlarda kullanılması sebebi ile çit mazısı olarak adlandırılmaktadır. Çevremizde de bu çiz mazısını çok yaygın bir şekilde görmüşüzdür. Özellikle konaklama yerlerinden, hotellerin girişinde, gezi düzenlenen koy yerlerinde ve birçok alanda çit mazısı süslemeleri kullanılmaktadır. Dış görüntüsü itibari ile de göze hitap eden bu küçük ağaçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Çit Mazısı Yetiştirilmesi

Yapraklarını yaz kış dökmemesi itibari ile oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Dört mevsim boyunca hiçbir zarar görmeden kullanılması söz konusudur. Bu sebepten ötürü çit mazısı yetiştirilmesi de çok fazla bir şekilde gerçekleşmektedir. Herhangi bir bahçenin etrafına yeşil çit çekmek için bahçede yaklaşık olarak 50 ile 60 cm'ye kadar genişlik ve 40 ile 50 cm derinliğinde bir hendek kazılması ile dikimi gerçekleştirilir. Standart boyları için gerekli olan kazma genişliği ve derinliği bu kadardır. Bunun ile açılan çukurların dibine tarım perliti olan birtakım karışım toprağı ile kum atılarak ekimi sağlanır.

Çit mazısı için alınan fidanlar yaklaşık olarak 20 ile 25 cm aralıklar ile arkalı önlü bir şekilde ve 2 sıra halinde dikimi gerçekleştirilir. Kenar kısımlarına ise kum, toprak karışımı ile perilti konularak doldurulma işlemi yapılması şarttır. Bunun dışında uygulanan işlemler toprağın yapısını kabul etmeyeceğinden yapılmaması gerekir. Bu sayede artık çit mazısını güvenli bir biçimde kullanılması mümkündür.

Çit Mazısının Faydaları Nelerdir?

Çit mazısı dört mevsim boyuncu yaprak dökmemesi sebebi ile oldukça faydalı bir bitki türüdür. İstediğiniz zaman ve mekânda dikimini gerçekleştirmeniz mümkündür. Aynı zamanda çit mazısı rüzgârı ve görüntüyü engellemeye yardımcı olur. İster yazın isterseniz de kışın boyunca yeşil rengini koruması sebebi ile sık sık tercih edilmektedir. Oldukça sert bir bitki olması sebebi ile sıcağa ve soğuğa oldukça dayanıklı bir bitki türüdür. Aynı zamanda da çok hızlı bir şekilde boyunun büyüdüğü görülmektedir. Çit mazısının budanması ise oldukça kolay bir işlemdir. Aynı zamanda da çit mazısı budanmayı çok seven bir ağaç türüdür. Budanması halinde çok güzel formlara kavuştuğu gözlemlenmektedir. Çit mazısının budanma işlemi ise genellikle ilkbahar mevsimi öncesi yeni sürgün verilmeden yapılması gerekir.

Çit Mazı Tohumu Fiyatları

Çit mazısı almayı düşünen kimselerin bu sağlam ve oldukça yeşil ağaçları bir an önce almalarını önermekteyiz. Zira hem ekonomik açıdan oldukça ucuz ve hem de süslemek için en ideal ağaç türlerinin başında gelmektedir. Fiyatları ise aşağıdaki gibidir:
  • 500 adet almak isteyenler için 15 TL
  • 120 adet almak isteyenler için 10 TL
  • 1000 adet almak isteyenler için (Yaklaşık olarak 17g) 25 TL

Çit Mazısı Yorumları

soru

Yiğitcan

09 Nisan 2024 Salı

Merhaba. Ben Çit mazı bitkisini evimin önünde yetiştirmek istiyorum. Bunun için ne yapmam lazım. Bana bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Sühunet

09 Nisan 2024 Salı

Merhaba, çit mazı bitkisi çok kolay dikilen ve bakımı olan bir bitkidir. Evinizin önüne dikebilirsiniz. Mevsim fark etmeksizin canınızın istediği bir şekilde dikebilirsiniz. Fidanlarınızı koyacağınız çukurlar derin olmalı yok tutmayabilir ve kök salamaz. Hava sıcakta olsa soğukta olsa bitkinin her zaman suya ihtiyacı vardır. Her gün sulanmalı.

cevap

Bengisan

09 Nisan 2024 Salı

Fidanları 20-25 cm aralıklarla ve isterseniz arkalı önlü 2 sıra halinde dikebilirsiniz. Kenarlarından kum toprak karışımı dökerek fidanlıklar için açtığınız hendeği kapatabilirsiniz. Hendeklerin 5050 cm olarak ayarlanması yeterlidir. Yaz kış demeden her mevsim dikim yapabilirsiniz. Hergün sulamayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde kısa sürede kuruyabilirler.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Teak (Tik) Ağacı Türleri ve Özellikleri

Teak (Tik) Ağacı Türleri ve Özellikleri

Jakaranda Türleri ve Özellikleri

Jakaranda Türleri ve Özellikleri

Gülibrişim Ağacı Türleri ve Özellikleri

Gülibrişim Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Nasıl Budanır Budama Şekilleri

Ağaç Nasıl Budanır Budama Şekilleri

Köknar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Köknar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Sekoya Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sekoya Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kauçuk Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kauçuk Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6