Yeşil Leylandi Çamı Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Yeşil Leylandi Çamı Türleri ve Özellikleri

Yeşil Leylandi Çamı, dayanıklılığı ve her mevsim yeşil kalması nedeniyle tercih edilen çam türleri arasında yer alır. Bu ağaç, yapraklarını dökmez ve her mevsimde güzel görünümünü korur. En sık kullanıldığı alanlar bahçe çiti ve bahçe duvarlarıdır. Ayrıca hızlı büyümesi, rüzgâra ve soğuğa karşı dayanıklı olması da tercih edilmesinde etkendir.

Toprak ve Dikim Koşulları

Yeşil Leylandi Çamı, su geçirgenliği yüksek ve sertliği fazla olmayan topraklarda daha iyi gelişir. Dikim sırasında derin bir çukur açılması gereklidir. Toprağın kuru olması durumunda fidan aşamasında kök dipleri iki günde bir sulanmalıdır. Ağacın su ihtiyacı oldukça fazladır. İlk dikim sırasında fidanların sopayla sabitlenmesi de önerilir. Budama zamanı Ekim ayında başlar ve bu işlem mutlaka yapılmalıdır. Gübreleme ihtiyacı ise yılda bir kez, yüzeye ve tabana uygun gübre verilmesi şeklinde karşılanır.

Soğuk İklimlerde Dayanıklılık

Bu çam türü, aşırı soğuk olan Doğu Anadolu Bölgesi hariç, ülkemizin her yerinde yetiştirilebilir. Yeşil Leylandi Çamı, yaprak dokusu ve koyu yeşil rengiyle peyzaj ve bahçe düzenlemesinde çit olarak çok tercih edilir. Çoklu dikim yapılabileceği gibi tek olarak da dikilebilir. Diğer servi çam türlerine nazaran kök yapısı yoğundur, bu nedenle dikildiği alana kısa sürede yayılır ve toprakla bütünleşir. Rüzgâra dayanıklı olmasının nedeni de bu kök yapısıdır. Düzenli budama yapılırsa sıkça dallanma yapar ve boyu yaklaşık 15 metreye kadar çıkabilir.

Yeşil Leylandi Çamı Ne Zaman Dikilir?

Bu çam türünün dikimi için en uygun zaman Ekim ayıdır. Dikim sırasında toprağın geçirgen olması önemlidir. Kökleri derinlere kadar inen bu çamın dikimi sırasında geniş bir çukur açılmalı ve bolca sulanmalıdır. Sulamanın düzenli olması için damlama sulama sistemi kurulması önerilir. Böylece ağacın her alanı eşit derecede sulanabilir.

Fidanın dikimi sonrasında dış etkenlerden etkilenmemesi için sağlam bir sopayla sabitlenmelidir. Düzenli sulama yapıldığında fidan aşamasında hızla büyür. Çamın fidanları ekimde dikilirse bir sonraki yıl aynı ayda budamaya başlanabilir ve Mart ayına kadar budama yapılabilir. Bu dönemden sonra budama yapılması çama zarar verebilir.

Yeşil Leylandi Çamı dört mevsim yeşil kaldığından çit ve duvar kenarlarına dikilebilir. Bu çam türüyle bahçe duvarını geçecek şekilde çit oluşturulabilir. Hem hızlı büyümesi hem de budama, soğuk ve rüzgâra dayanıklı olması nedeniyle bahçe düzenlemesinde en fazla tercih edilen ağaçlar arasındadır. Susuzluğa karşı dayanıklı olmasına rağmen, sulanırsa daha hızlı büyür. Anavatanı İngiltere olan Yeşil Leylandi Çamı, ülkemizin koşullarında da gayet güzel yetişebilir. Bu çamların olduğu yerlerde, ağacın ses yalıtımına neden olması yüzünden aşırı gürültü hissedilmez. Bu yüzden Yeşil Leylandi Çamı'nın olduğu alanlarda huzur hakimdir.

Yeşil Leylandi Çamı Dikim Aralıkları Ne Olmalı?

Yeşil Leylandi Çamı'nın tek olarak dikilmesi de mümkündür. Ancak peyzaj alanında kullanıldığından, genellikle çit olarak dikilmesi yaygındır. Bakımı kolay olduğundan ve dayanıklı olduğundan bu şekilde kullanımı tercih edilir. Budama sırasında ağaçlara büyümesini istediğiniz şekilde şekil verebilirsiniz. Çam ağaçlarının hızlı bir şekilde sıklaşmasını istiyorsanız, dikim aralıklarını bir metreden daha kısa tutmalısınız.

Ağaçlar büyüdükçe aradaki boşluklar hızla kapanacaktır. Şekil vermek için de budama zamanını beklemelisiniz. Dikim sırasında verdiğiniz uzaklık fazla olursa, ağaçlar büyüdükçe budamada şekil vermek zorlaşır. Aralarının kapanması da uzun sürer. Yeşil Leylandi Çamı'nı saksıda yetiştirip daha sonra başka bir alana dikmek pek olumlu sonuç vermez. Çünkü ağacın kökleri bulunduğu yere güçlü şekilde tutunur. Bu yüzden saksı yerine direkt olarak geniş toprağa dikilmelidir.

Yeşil Leylandi Çamı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ağaç Dikmenin Önemi

Ağaç Dikmenin Önemi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Muz Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Muz Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ekmek Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ekmek Ağacı Türleri ve Özellikleri

Argan Ağacı Türleri ve Özellikleri

Argan Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Kavunu Türleri ve Özellikleri

Ağaç Kavunu Türleri ve Özellikleri

Sandal Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sandal Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kam Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kam Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Paulownia Ağacı Türleri ve Özellikleri

Paulownia Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6