Sekoya Ağacı Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Sekoya Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sekoya ağaçları, dünyanın en kalın gövdeye sahip ağaçlarıdır ve bu özellikleriyle ağaçlar arasında özel bir konuma sahiptirler. Bu nedenle, sekoya ağaçları yapıları ve fizyolojik sistemleri ile dikkat çekmektedirler. Türkiye'de doğal olarak yetişmeyen bir ağaç türüdür.

Sekoya ve Kıyı Kızıl Ağaçlarının Karşılaştırılması

Sekoya ağaçları, büyük gövdeleri nedeniyle genellikle kıyı kızıl ağaçlarına benzetilmektedir. Ancak, kıyı kızıl ağaçları 112 metreyi aşarken, sekoya ağaçları genellikle 90 metreye kadar ulaşmaktadır. Kıyı kızıl ağaçları 37 katlı bir bina yüksekliğinde iken, sekoya ağaçları bu kadar yüksek değildir. Sekoyalar kıyı kızıl ağaçları gibi boylarına değil, genellikle enine doğru büyümektedirler. Gövdeleri en kalın olan ağaç türü olarak bilinirler.

Öne Çıkan Sekoya Ağacı: The General Sherman

Kaliforniya ormanında bulunan 'The General Sherman' ağacı, yaklaşık 5250 ton ağırlığa sahiptir. Bu ağırlık, 13 adet uzay mekiğinin ağırlığına eşdeğerdir. Bu ağacın ilginç yanı, bu büyük ağırlığa rağmen büyümesine devam etmesidir. Şu an bilinen en yaşlı sekoya ağacı yaklaşık 3200 yaşındadır. İnsan ömrü ile kıyaslandığında oldukça uzun yaşamaktadırlar. Üç asır, sekoya ağaçları için gençlik dönemi olarak kabul edilmektedir.

Sekoya Ağaçlarının Özellikleri Nelerdir?

Karanlıkta Büyüme

Fotosentez olayını en etkin kullanan ağaçlardan biridir. Az miktarda güneş ışığı kullanarak büyük hızlarda fotosentez gerçekleştirirler. Başka bir ifade ile gölgede büyüme özellikleri mevcuttur. Bu durumun avantajı, su kaybetme olaylarının düşük olmasından dolayı genel metabolizma yapısında az enerji sarf edilir, yani ömürleri daha fazla uzamaktadır.

Ağırlıklarını Merkezde Tutma

Sekoyalar, devasa genişlikte gövdelere sahiptirler ve dalları bulunmamaktadır. Bu sebeple gövde merkezinde toplanması ve dalsız yapıları, bu ağaç türüne yüksek dayanıklılık katmaktadır.

Kendi Kendine Ayakta ve Hayatta Kalabilme

Sekoyaların ayakta kalabilmelerinin yolu köklerinden geçmektedir. Eğer yakında başka bir sekoya ağacı mevcutsa, kök kısımları birbirleri ile temelde bulunan deprem kolonlarının sistematik bir tarzda bağlanışına benzemektedir. Bu özellikleri, şiddetli fırtına ve kasırgalara karşı da güçlü durmalarını sağlamaktadır.

Dış Baskılara Karşı Destek Yaparak Büyüme

Eğer sekoya ağacı herhangi bir baskı nedeniyle eğilmeye mecbur kalırsa, eğilen kısmındaki mevcut halkalar daha çok büyümeye başlamaktadır. 100 yıl gibi bir süre insan ömrü için çok uzun bir zaman dilimi iken, sekoyalar için pek de uzun sayılmaz. Gövde kısmının eğilen bölümünde boyu 3 metreye ulaşan bir destek parçası oluşmaktadır.

Düşmanlarına Karşı Savunma Mekanizması

Büyük sekoya ağaçlarının gövde kısmı, asidik taninler açısından zengin bir yapıdadır. Bu kimyasal madde, çok sayıda mantar ya da böcek türüne karşı oldukça başarılı bir koruyucu görevi görmektedir. Orta büyüklükte bir sekoya ağacının günlük olarak tüketmesi gereken su miktarı 13060 litredir. Bu suyu ağaca pompalamak için gösterilen çabayı şu şekilde anlatabiliriz: Bir teneke içeceği dünya yörüngesine yerleştirmeye yetecek enerjiye eşit sayılmıştır. Bütün ağaç çeşitlerinin hidrolik yapıda önemli olan su moleküllerinin birbirlerine karşı yaptıkları çekim kuvvetidir. Sekoya ağaçlarında su, iğne biçimindeki yapraklardan buharlaşırken, kaybedilmiş olan oran yaprağın merkezi kanalından emilmektedir. Bu emme olayı, kök kısımlarından itibaren tüm su moleküllerini yukarı doğru çekmektedir. Sonuç olarak, gövde içerisinde binlerce denecek kadar çok sayıda kılcal damar sayesinde tonlarca su sekoya ağacının üst bölümlerine ulaştırılmaktadır.

Sekoya Ağacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şimşir Ağacı Türleri ve Özellikleri

Şimşir Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ceviz Ağacı Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ceviz Ağacı Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dut Ağacı Türleri ve Özellikleri

Dut Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Aşılama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ağaç Aşılama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karanfil Ağacı Türleri ve Özellikleri

Karanfil Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Armut Ağacı Türleri ve Özellikleri

Armut Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Karite Türleri ve Özellikleri

Karite Türleri ve Özellikleri

Güncel

Paulownia Ağacı Türleri ve Özellikleri

Paulownia Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6