Ardıç Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Ardıç Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ardıç ağacı, iğne yapraklı yapısıyla servigiller familyasına örnek teşkil eden bir türdür. Çoğalma şekli oldukça ilginç olan ardıç ağacı, belirli dönemlerde tohumlarını yere döker. Bu tohumlar, ardıç kuşları olarak bilinen kuşlar tarafından tüketilerek sindirim sistemine geçer. Sindirim sisteminde kabuklanan bu tohumlar, ardıç kuşunun dışkısı aracılığıyla toprağa karışır ve çimlenerek yeni bir hayat bulur. Yabani meyve ağaçlarından biri olan ardıç, tarih boyunca insanlar tarafından değer görmüştür. Bunun sebebi ise ardıç ağacının şifa kaynağı olarak kabul edilmesidir.

Bilindiği üzere, Orta Çağ'da veba hastalıkları büyük bir sorundu. Bu sorunu aşmaya çalışan insanlar, çözümü ardıçta bulmaya çalışmışlardır. İlginç bir şekilde, ardıç meyvesi tüketildiğinde idrarın menekşe kokması, Romalı kadınlar tarafından sıkça kullanılmasına yol açmıştır. Ayrıca, Orta Çağ'da ardıç ağaçlarının evin çevresine dikilmesiyle cadılardan korunulmaya çalışılmıştır. Orta Çağ'da ardıca verilen bu şifa kaynağı özelliği, günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde Avrupa'da yeni yapılan konutların çevresine sağlık açısından faydalı olması için ardıç ağacı dikilmektedir.

Ardıç Ağacının Özellikleri

Dağlık bölgelerde yetişen ardıç ağacı, geçmişte göçebe yaşam süren ve zor arazi şartlarında yaşayan insanların tercihi olmuştur. Yüksek dağlarda, bataklıklarda, ormanlarda ve ovalarda rahatça yetişebilir. Yetişme alanı geniş olan bu ağaç, bazı bölgelerde bodur çalılar şeklinde iken bazı bölgelerde yaklaşık on metre yüksekliğe ulaşabilir. Ardıç ağacının siyah meyvesini lir kuşu, ardıç kuşu ve toy kuşu tüketir. Bu ağaç, bilimsel olarak Juniperus cins ismiyle de bilinmektedir. Ardıç ağacının birden fazla türü mevcuttur. Bu ağaç fidanının diğer ağaçlara göre yavaş büyüdüğü gözlemlenmiştir. Bir fidanın 1,5-2 metreye ulaşabilmesi için yılların geçmesi gerekmektedir. Bu fidanın ağaç haline gelmesi ise onlarca yıl alabilir.

Ardıç ağacının kurak ve sert iklimlere karşı dayanıklı olmasının sebebi, yapısının sivri, iğneli ve sert olmasından kaynaklanır. Bir başka sebebi ise bünyesinde silisik asit barındırmasıdır. Çoğu iğne yapraklı ağaçlar gibi uzun süre yeşil kalabilirler. Ardıç ağacı, kızılçam ve karaçam gibi kozalaklı ağaç türlerine örnektir. Bu ağacın meyvesini eylül ile kasım ayları arasında dalında görmek mümkündür. Bu meyveler toplanıp temizlenirken zehirli olma ihtimalleri bulunduğundan çok dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, ardıç ağacının daha çok dağlık bölgelerde yetişen Juniperus nana türü daha şifalı olarak bilinmektedir. Tıp dalında kullanılan ardıç ağacı ile kara ardıç ağacı farklı türlerdir ve kara ardıç ağacı zehirlidir.

Ardıç Meyvesinin Şifaları

 • İnsanların vücut direncine katkı sağlayarak zindelik sağlar.
 • Vücutta oluşan krampları gevşetir.
 • Mide, akciğer ve bağırsakların yanı sıra kanı temizler.
 • Mideyi sağlıklı çalışır hale getirir.
 • Metabolizmayı uyarır.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Mikrop öldürücü özelliği bulunmaktadır.

Ardıç Ağacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Menengiç Ağacı Türleri ve Özellikleri

Menengiç Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Dikmenin Önemi

Ağaç Dikmenin Önemi

Nar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Nar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sığla Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sığla Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ananas Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ananas Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Çay Ağacı Türleri ve Özellikleri

Çay Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ağaç Nasıl Aşılanır Aşılama Yöntemleri

Ağaç Nasıl Aşılanır Aşılama Yöntemleri

Güncel

Çit Mazısı Türleri ve Özellikleri

Çit Mazısı Türleri ve Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6