Sığla Ağacı Türleri ve Özellikleri
19 Haziran 2024

Sığla Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sığla ağacı, yeryüzündeki mazisi 65 milyon yıl öncesine dayanan bir ağaç türüdür. Doğu Akdeniz ülkelerinde yaygın olan bu ağacın Türkiye'deki yayılışı güneybatı bölgesindedir. Özellikle Fethiye, Datça ve Çine çayı bölgelerinde bulunur. Dere boylarında, taban suyunun yüksek olduğu yerlerde gruplar halinde ya da tek tek görülen sığla ağacı, Köyceğiz bölgesinde orman halinde bulunur.

Bu ağaç türü aynı zamanda günlük ağacı, Anadolu sığlası, sığala ağacı, amber ağacı gibi isimlerle de tanınır. Çok yıllık bir ağaç olan sığla, 20 metreye kadar boylanabilir ve 1800 metre yüksekliğe kadar yetişebilir. Kışın dökülen yeşil yaprakları, çınar gibi kalın dalları ve geniş tepeli olan ağacıyla, ek olarak ya da diğer ağaç türleriyle birlikte orman oluşturabilir. Genellikle bataklık yerlerde, sel basan ovalarda ve dere kenarlarında yetişir. Güneşi ve ılıman iklimi sever; derin, kumlu ve nemli topraklarda daha verimli yetişir.

Sığla ağacının çınar ağacına benzer yaprakları biraz daha küçük ve renk olarak daha açıktır. Yapraklarının ince uzun sapları ve 3-7 adet kenarları keskin dişli lobları bulunur. Çatlaklı gri kahverengi gövdesi 60-70 cm çapında olabilir. Kalın kabuklu olan sığla ağacı yara aldığında balsam salgılar. İlkbahar geldiğinde yeşilimsi çiçekler açar. Ağaçlardaki çiçekler dişi ve erkek eşeyli şekilde gruplanmıştır. Erkek çiçekler yapraklandığında açık yeşil kurullar yapar ve bunların 3-4 tanesi bir sapta demet halindedir. Demetleri örten zar koyu kahverengi tüylerle kaplıdır. Dişi çiçekler ise 3-5 cm boydaki sapın ucunda 4-7 mm kadar pembe kürecikler yapar. Kapsül gibi meyvelerin içinde 1-2 tohum bulunur. Sığla ağacı tohum dışında özel çelikleme ile daldırma yöntemiyle de üretilebilir.

Sığla Ağacının Kullanım Alanları

Sığla ağacında odunlaşmış gövde üzerinde balsam kanalları bulunur. Ağaçların her birinden 2-3 yılda bir yazın uzun yarıklar açılarak, ağacın güzel kokulu olan balsamı ve kabukları alınmaktadır. Balsamın içeriğinde reçine, vanilin, stirol denilen uçucu yağ, storesin ve stirasin maddeleri bulunur. Bu özellikle parfüm sanayinde sıkça kullanılır. Ayrıca iyi bir antiseptik olan yağ, cilt hastalıklarında ve parazit düşürücü olarak da kullanılır. Yara tedavisi ve temizliğinde haricen kullanılır. Ciltte ve saçlarda kullanılır. Sindirim sistemi yara tedavisinde de kullanılır. Tedavide yağ bal veya şekerle tatlandırılarak içilir. Hem balgam sökücü hem de solunum ile bedeni rahatlatan etkisi vardır. Tütünlerin hoş kokmasını sağlamak için de kullanılır. Sığla ağacının kabukları dini törenlerde buhur adıyla tütsü şeklinde kullanılır.

Tarih boyunca Kleopatra tarafından aşk iksiri olarak parfüm şeklinde kullanılmış olan sığla yağı, Hipokrat tarafından ilaç şeklinde kullanılmıştır. Mısırlılar tarafından da mumyalama sırasında kullanılmıştır. Geçmişte Akdeniz ticaretinde de kullanıldığı Fenike gemilerinden çıkarılan amforalardan anlaşılmaktadır. Bu kadar değerli bir yağ olmasına rağmen, günümüzde sığla ağaçlarının azalması nedeniyle elde edilen yağ miktarı da azalmıştır. Bu miktar talepleri bile karşılayamamaktadır. Bu nedenle parfümeri alanında bile sentetik ürünler kullanılmaya başlanmıştır.

Sığla Ağacı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Elma Ağacı Nasıl Budanır?

Elma Ağacı Nasıl Budanır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nareepol Ağacı Türleri ve Özellikleri

Nareepol Ağacı Türleri ve Özellikleri

Yeşil Leylandi Çamı Türleri ve Özellikleri

Yeşil Leylandi Çamı Türleri ve Özellikleri

Katran Ağacı Türleri ve Özellikleri

Katran Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ayva Ağacı Budama

Ayva Ağacı Budama

Katalpa Ağacı Türleri ve Özellikleri

Katalpa Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Taflan Ağacı Türleri ve Özellikleri

Taflan Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Biber Ağacı Türleri ve Özellikleri

Biber Ağacı Türleri ve Özellikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6